წელს 1000-ზე მეტმა აბიტურიენტმა 100%-იანი გრანტი მიიღო - Naec-მა საბოლოო შედეგები გამოაქვეყნა
2024 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების საბოლოო შედეგები გამოქვეყნდა. ამის შესახებ ინფორმაცია შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა გაავრცელა.
ქულების სანახავად აბიტურიენტი უნდა შევიდეს ვებგვერდზე: online.naec.ge, შესაბამის ველში კი მიუთითოს პირადი მონაცემები და პაროლი. სისტემაში შესვლის შემდეგ აბიტურიენტი შეიტყობს რომელი უმაღლესი სასწავლებლის საგანმანათლებლო პროგრამაზე მოიპოვა სწავლის გაგრძელების უფლება.
Naec-ის ცნობით, წელს უნივერსიტეტებში სწავლის გაგრძელების უფლება 32 000-ზე მეტ აბიტურიენტს აქვს. მათგან სახელმწიფო გრანტი 6 500-ზე მეტმა აპლიკანტმა მოიპოვა.
„აქედან - 100%-იანი სახელმწიფო გრანტი მიიღო 1 000-ზე მეტმა აბიტურიენტმა, 70%-იანი - 1 400-ზე მეტმა გამოსაცდელმა, 50%-იანი გრანტი კი - 4 000-ზე მეტმა აპლიკანტმა. სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩაირიცხა 5 000-ზე მეტი გამოსაცდელი. ქართულ ენაში მომზადების პროგრამებზე სწავლას - 1 600 - მდე აპლიკანტი გააგრძელებს”,- თქვა naec-ის დირექტორმა ნინო წერეთელმა.
შეგახსენებთ, ქვეყნის მასშტაბით, წელს სულ 24 საგამოცდო ცენტრი იყო გახსნილი, ელექტრონული რეგისტრაცია კი 47 ათასზე მეტმა აბიტურიენტმა გაიარა. სტუდენტთა საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის სურვილი 3000-ზე მეტმა სტუდენტმა გამოთქვა, ხოლო საერთო სამაგისტრო გამოცდისათვის ელექტრონული განაცხადი 10 000-ზე მეტმა აპლიკანტმა შეავსო.