ზუგდიდში ვლაქერნის ყოვლადწმინდა ღმრთისმშობლის ხატის სახელობის საკათედრო ტაძრის ეზოში, შობის დღესასწაულთან დაკავშირებით, სასულიერო პირებმა და მრევლმა მსვლელობა 12:00 საათზე დაიწყეს და ქალაქის ცენტრალური ქუჩებისკენ გაემართნენ.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის მზარდი ტურისტული პოტენციალისთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი საზღვაო სეზონია. მრავალფეროვანი ლანდშაფტი რეგიონს განსაკუთრებულად მიმზიდველს ხდის. შესაბამისად, ზაფხულში
დღეს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის პატიოსანი სამოსლის ვლაქერნაში დადების დღესასწაულს აღნიშნავს. ამ წუთებში ზუგდიდში, ივერიის ღვთისმშობლის სახელობის მშენებარე ტაძარში წირვა-
დღეს ზუგდიდში მოქალაქეებმა 1918 წლის 26 მაისის ისტორიული გადაწყვეტილება, საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტის მიღება 106-ედ აღნიშნეს. ტრადიციულად, ღონისძიების მთავარი ლოკაცია ცენტრალური მოედანი იყო, სადაც
საქართველოს დამოუკიდებლობის 106 წლისთავთან დაკავშირებით, ზუგდიდში დილიდან საზეიმო აქტივობები ტარდება. ადგილობრივები ცენტრალურ მოედანზე იკრიბებიან და სხვადასხვა სივრცეებს ათვალიერებენ.
დღეს ზუგდიდის ცენტრალური ბულვარის ტერიტორიაზე GLჩ-ის სკოლის მეათე და მეთერთმეტე კლასის მოსწავლეებმა პროექტის, "იდეა შესაძლებლობაა" ფარგლებში, საქველმოქმედო ღონისძიება გამართეს. მათ საკუთარი ხელნაკეთი
დღეს ზუგდიდში აქცია, სახელწოდებით "არა რუსულ კანონს" გაიმართა. მოქალაქეებმა, სამოქალაქო საზოგადოების წევრებთან და პოლიტიკოსებთან ერთად, გააპროტესტეს ე.წ უცხოელი აგენტების კანონის საკანონმდებლო
23 წლის ანი გაბელია შოთა მესხიას სახელობის უნივერსიტეტში ინგლისური ენის პროფესიულ მიმართულებაზე ლექციებს კითხულობს. ის 2020-2021 წლებში გაცვლითი პროგრამით პორტუგალიაში, „პორტოს საერთაშორისო უნივერსიტეტში“ სწავლობდა.
სამეგრელოს ქუჩებში დღესაც შეხვდებით 40-იანი წლების საბჭოთა სიმბოლოებს, მათ შორის ლენინისა და სტალინის ბიუსტს, ნამგალს, უროს, ხუთქიმიან ვარსკვლავსა და მეორე მსოფლიო ომის სააგიტაციო პლაკატებს.
ზუგდიდის ბოტანიკური ბაღი და გაზაფხული საუკეთესო კომბინაციაა დამთვალიერებელთათვის, რათა ისიამოვნონ როგორც მრავალწლოვანი მარადმწვანე ხე-მცენარეების, ასევე სეზონისთვის დამახასიათებელი ყვავილნარების ხილვით, სუფთა ჰაერით და სიმშვიდით.
მეორე წელია, შვილს, მამუკას, დედისთვის 3 მარტი, დედის დღე არ მიულოცია. ამ დღეს დალი ჩხეიძე ომში მყოფი შვილის სატელეფონო ზარს განსაკუთრებულად ელოდა, თუმცა, ზარი არ ყოფილა.