რა შეიძლება ჩაითვალოს მავნე სურსათად, როგორ შევამციროთ მისი მოხმარების რისკი და გამოწვეული ზიანი. საკვებისმიერი დავადებების გამომწვევი მიკროორგანიზმები რა დაავადებებს იწვევენ და რამდენად ხშირია ეს შემთხვევები. რა წესები უნდა დავიცვათ საკვების შენახვა-მომზადებისას. თემაზე ვრცლად რადიო ,,ათინათის" პირდაპირ ეთერში ა(ა)იპ ,,სამეგრელოს ხმის" დამფუძნებელი, ეკონომისტი, პროექტის დირექტორი თენგიზ ჯგუშია და ექიმი, თერაპევტ-ტოქსიკოლოგი ქეთევან წყაროზია საუბრობენ.
სათანადო კვების მნიშვნელობა ადამიანისათვის
რა დანიშნულება აქვს კვებას და რა გავლენას ახდენს ის ორგანიზმზე. როგორ იცვლება კვების ჩვევები ხვადასხვა თაობაში და როგორ უნდა შევუწყოთ ხელი ჯანსაღი კვების ჩვევების ჩამოყალიბებას.თემაზე ვრცლად რადიო ,,ათინათის" პირდაპირ ეთერში ისტორიკოსი, სოციალურ მეცნიერებათა დოქტორი, პროექტის კოორდინატორი ჯამბულ ნაჭყებია და ბიოლოგი, მერაბ კოსტავას სახელობის ქ. ზუგდიდის მე- 2 საჯარო სკოლის მასწავლებელი ნინო ბერიშვილი საუბრობენ.
ევროკავშირის როლი ნდობის გაღრმავების, სტაბილურობისა და უსაფრთხოებისთვის - ახალი გამოწვევები და სოხუმთან დიალოგის პერსპექტივები
14 / თებერვალი 2025
სოხუმში მიმდინარე მოვლენები, (ანექსიური პროცესები - ბაბუშარის აეროპორტი, ოჩამჩირის პორტი), დანარჩენ საქართველოში არსებული პოლიტიკური ჩიხის და ევროინტეგრაციის გზიდან გადახვევის ფონზე; ნდობის აღდგენის პროცესის პერსპექტივები არსებული კრიზისის გათვალისწინებით, უსაფრთხოების ახალი გამოწვევები, ევროკავშირის, როგორც სამშვიდობო პროექტის როლი ქვეყნისა და რეგიონისთვის, კონფლიქტების მშვიდობიანი დარეგულირების მიმართულებით გაწეული დახმარება, - ამ საკითხებზე საუბრობს „კავკასიური სახლის“ მშვიდობის პროგრამის ხელმძღვანელი , - ვანო აბრამიშვილი.