გალში (IPRM) შეხვედრების აღდგენის საკითხზე ჟენევაში მხარეები ისევ ვერ შეთანხმდნენ
გალში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) საქმიანობის განახლების საკითხი აფხაზურმა მხარემ ჟენევის მოლაპარაკებების 62- ე რაუნდზე ისევ დააყენა.
აფხაზური დელეგაციის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს თავიანთი ვალდებულება მექანიზმის აღდგენის მიმართ, ნათქვამია აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის „საგარეო საქმეთა სამინისტროს“ მიერ გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში.
თუმცა, აქვე აღნიშნულია, რომ მხარეებმა ვერ შეათანხმეს პოზიციები, აღნიშნული მექანიზმის ფარგლებში, შეხვედრების გამართვის ტექნიკურ პირობებთან დაკავშირებით, რაც აფერხებს მათი განზრახვის სისრულეში მოყვანას.
ინფორმაციისთვის, ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრები გალში, სადაც ქართული მხარე ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებასთან ურთიერთობდა, 2018 წლიდან არ ჩატარებულა. ივნისში, ბოლო შეხვედრაზე, აფხაზურმა მხარემ მოითხოვა დღის წესრიგიდან გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საკითხის ამოღება, რაზეც ქართულმა დელეგაციამ უარი განაცხადა, რის შემდეგაც აფხაზურმა და რუსულმა მხარეებმა შეხვედრა დატოვეს. ამის შემდეგ მხარეების შეხვედრა არ გამართულა.
გასული წლის დეკემბერში გალის რაიონის ე.წ ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა კონსტანტინე ფილიამ 2023 წლის დეკემბერში განაცხადა, რომ აფხაზური მხარე ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფორმატში შეხვედრების ზონას ამზადებს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს (დევნილობაში) თავმჯდომარემ ჯემალ გამახარიამ თბილისში გამართულ პრესკონფერენციაზე მაშინ განაცხადა, რომ ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში (IPRM) დიალოგის აღდგენის შესახებ შეთანხმება ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიაზე, ფაქტობრივად, მიღწეულია.
სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის შესახებ საერთაშორისო დისკუსიების 62 - ე რაუნდი, ჟენევაში, 5-6 ნოემბერს ჩატარდა.
მოლაპარაკებების მომდევნო, 63-ე რაუნდი, 2025 წლის მარტშია გაიმართება.