ფაშიზმზე გამარჯვების დღე - ზუგდიდელი გემის ელექტრიკოსის ისტორია (ფოტო/ვიდეო)
9 მაისი ფაშიზმზე გამარჯვების დღეა. 79 წლის წინ, ზუსტად ამ დღეს გერმანიამ კაპიტულაციას ხელი მოაწერა და მეორე მსოფლიო ომი დასრულდა. მუნიციპალიტეტის მერიის ინფორმაციით, ამჟამად ზუგდიდში სამამულო ომის ორი ვეტერანი ცხოვრობს.
მათგან ერთ-ერთი, ჩვენი რესპონდენტი, 87 წლის პაატა მიქაიაა. ის სამამულო ომის ვეტერანთან გათანაბრებული და ომში დაჭრილი პირია. ის 60-იან წლებში საზღვაო ძალებში მსახურობდა. 1962 წელს კი მიავლინეს ლატვიაში. ზუგდიდელი ვეტერანი სამხედრო გემის ელექტრიკოსად მუშაობდა, რომელიც მეორე მსოფლიო ომის დროს დარჩენილი ნაღმების განეიტრალებაზე იყო პასუხისმგებელი."ვმსახურობდი სავალდებულო სამხედრო სამსახურში, ქალაქ ლიეპაიაში, ეს არის სამხედრო ქალაქი. მაშინ სამხედრო ქალაქი იყო და მაშინ დაკეტილი იყო, იქ მოქალაქეებს არ უშვებდნენ, გარდა სამხედროებისა. ვმსახურობდი 1961 წლიდან, 1962-ში მივიღე ტრავმა, ძველი მინის ნაღმის ამოღების დროს და ასე გავხდი მეორე ჯგუფის სამხედრო დაშავებული.
ახლა მეუბნებიან, 1962-ში ნაღმი როგორ მოგხვდაო. ეს ნაღმი იყო ომის დროიდან იქ დატოვებული, ის რომ აღმოაჩინეს, უნდა გადაეტანათ სხვაგან, სხვა ადგილას და იქ უნდა გაენეიტრალებინათ", - ამბობს რესპონდენტი.
მისი თქმით, აფეთქების მომენტში გემის ზედა ნაწილზე იდგა. როგორც ვეტერანი გვიყვება, აფეთქების ტალღა ძალიან ძლიერი იყო და სწორედ მაშინ მინის ნაღმით დაიჭრა.
"მე იქ ერთადერთი ქართველი ვიყავი. ყველა ეროვნების იყვნენ, ბელორუსები, უკრაინელები, რუსები, ლატვიელები, ესტონელები და ერთი ქართველი ვიყავი მე. ამ დროს ვიყავი 27 წლის, 25 წლისა კი გამიწვიეს.
ვნერვიულობდი, რომ მამაჩემმა ფეხი დაკარგა და ჩემთვისაც რომ მოეჭრათ, თავს მოვიკლავდი. მძიმედ ვიყავი დაჭრილი და შემინარჩუნეს ფეხი, დღემდე მე ჩემი ფეხებით დავდივარ", - გვეუბნება ვეტერანი.
რესპონდენტი ამბობს, რომ 9 მაისი მისთვის განსაკუთრებული დღეა. სიამაყით იხსენებს მამის ღვაწლს, რომელიც მეორე მსოფლიო ომის უშუალო მონაწილე იყო და ქართველი ჯარისკაცებისთვის ერთ-ერთ ყველაზე რთულ ბრძოლაში, ქერჩში დაიჭრა. ამ დღის მნიშვნელობას ის საკუთარ შვილებსა და შვილიშვილებს დიდი პასუხისმგებლობით უზიარებს, უხსნის, რომ ფაშიზმზე გამარჯვებაში მის ოჯახსაც მიუძღვის წვლილი.