სოხუმში ე.წ. პარლამენტმა ბჟანიას გადადგომას მხარი დაუჭირა
აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის “პარლამენტის” წევრებმა ე.წ. პრეზიდენტის ასლან ბჟანიას გადადგომას მხარი დაუჭირეს.
„სპიკერმა“ ლაშა აშუბამ სახალხო კრების სხდომაზე განაცხადა, რომ დღის წესრიგშია ერთი საკითხი - ბჟანიას გადადგომა.
კენჭისყრაში მონაწილეობა მიიღო 31 "დეპუტატმა", 2 ბიულეტენი ბათილად იქნა ცნობილი. ასლან ბჟანიას გადადგომას მხარი დაუჭირა 28 "დეპუტატმა", ერთი კი წინააღმდეგი იყო.
"აფსნიპრესის" თანახმად, დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტის მოვალეობას "ვიცე-პრეზიდენტი" ბადრა გუნბა შეასრულებს, "პრემიერ-მინისტრის" პოსტზე " კი პარლამენტის ყოფილი „სპიკერი" ვალერი ბგანბა დაინიშნა.
სოხუმში მდებარე ე.წ. სამთავრობო შენობების კომპლექსი ოპოზიციის წარმომადგენლებმა მას შემდეგ დატოვეს, რაც ასლან ბჟანიამ ხელი მოაწერა თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ განცხადებას.
„ყველა სამთავრობო შენობა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის დაცვის ქვეშაა, საპროტესტო აქციის ყველა მონაწილემ დატოვა პრეზიდენტის ადმინისტრაცია და პარლამენტი“, - იუწყებოდა ადგილობრივი მედია.
სოხუმში ვითარება 15 ნოემბერს დაიძაბა, რა დროსაც ე.წ. პარლამენტში რუსეთ-აფხაზეთის საინვესტიციო შეთანხმების რატიფიცირების საკითხი  ჩაიშალა
მომიტინგეები, რომლებიც მოსკოვთან შეთანხმებას აპროტესტებდნენ, „პრეზიდენტის“ ადმინისტრაციის და „პარლამენტის“ შენობებში შეიჭრნენ, შემდეგ კი ბჟანიას გადადგომა მოითხოვეს.