სოხუმში მოქმედი საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ნაწილი თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელის სერგეი შამბას გადადგომას ითხოვს.
„ეხო კავკაზას“ თანახმად, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები უკმაყოფილებას გამოთქვამენ, „ხელისუფლების“ უმოქმედობით რუსეთის ხელისუფლების მიერ „აფხაზეთის მოქალაქეების“ წინააღმდეგ დაწესებულ სანქციებთან დაკავშირებით.
Aamta Foundation-ის მიმართვაში (რეჟისორი ნატალი სმირ) ნათქვამია, რომ ბოლო მოვლენები “აფხაზეთის სუვერენიტეტს კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს”. მიმართვის ავტორები ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტს, ბადრა გუნბას მიმართავენ, რომ მიიღოს „გადამწყვეტი ზომები“ მათ შორის, გადადგეს სერგეი შამბა, რომელიც ვერ ასრულებს თავის მოვალეობას“.
საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „ახიაცას“ (ხელმძღვანელი ახრა ბჟანია) შეფასებით, სანქციები არის „უსამართლო, შორს მიმავალი და ზიანს აყენებს რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობებს“.
„გამაოგნებელია, რომ აფხაზეთის ხელისუფლება დუმს სიტუაციაზე, მიუხედავად იმისა, რომ მათი პირდაპირი პასუხისმგებლობაა საკუთარი მოქალაქეების უფლებებისა და ინტერესების დაცვა, ასევე რუსეთსა და აფხაზეთს შორის გაუგებრობების მოგვარება, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს დაძაბულობა მეგობარ ქვეყნებს შორის ურთიერთობებში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
განცხადება აფხაზეთის ჟურნალისტთა კავშირის თავმჯდომარემ რუსლან ხაშიგმაც გააკეთა. მან კოლეგებს სთხოვა, გაესაჩივრებინათ „უცხოელი აგენტის“ სტატუსი რუსეთის ფედერაციის სასამართლოებში.
„რა თქმა უნდა, კარგად ვიცი მომავალი პროცესის სირთულე, მაგრამ მიმაჩნია, რომ ეს ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან უცხოელი აგენტის სტატუსის გამოწვევა ერთდროულად არის საკუთარი უფლებების დაცვა და სიტყვის თავისუფლებისთვის ბრძოლა. ”აფხაზეთის ჟურნალისტთა კავშირი აპირებს გაგიწიოთ ყველა შესაძლო დახმარება და გარანტირებული იყოს მისი სოლიდარობა”, - მიმართა მან რუსეთში ”უცხოურ აგენტებად” გამოცხადებულ აფხაზ ჟურნალისტებს.