25 წლის მამაკაცის მკვლელობისთვის დაკავებულს პატიმრობა შეეფარდა - ბრალდებული თავს დამნაშავედ არ ცნობს
ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა სენაკში, გორის ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობისთვის დაკავებულ 21 წლის მამაკაცს.
ამით მოსამართლე შოთა ბიჭიამ სრულად დააკმაყოფილა ბრალდების მხარის შუამდგომლობა. პროკურატურამ აღნიშნულის მოტივად სხვადასხვა საფუძველი დაასახელა, მათ შორის დანაშაულის სიმძიმე და ის, რომ დაკავებული პირობითი მსჯავრის ქვეშ იმყოფება.
თავის მხრივ, ბრალდებულმა სხდომაზე თქვა, რომ თავს დამნაშავედ არ ცნობს, მისმა ადვოკატმა როლანდ შონიამ კი მტკიცებულებების არასაკმარისობასა და შეუსაბამობაზე ისაუბრა. სხდომაზე წაიკითხა ბრალდებულის გამოკითხვის ოქმი, რომელშიც ლ.ს. წერს, რომ სამართალდამცავებმა მის წინააღმდეგ საქმე “შეთითხნეს”, მასზე ფიზიკურად იძალადეს, დაემუქრნენ და ასე მოიპოვეს ჩვენება. ის ასევე ამბობს, რომ მას თორნიკე გოგია არ მოუკლავს და არც მისი მოკვლის განზრახვა არ ჰქონია. ამასთან, დაცვის მხარე დაკავების უკანონობაზე საუბრობს და დასძენს, რომ ის კლინიკიდან სამართალდამცავებმა დაკავების ოქმის გარეშე აიყვანეს და საათების განმავლობაში უკანონოდ ჰქონდათ თავისუფლება აღკვეთილი.
შონიამ აღკვეთის ღონისძიების გაუქმება მოითხოვა, თუმცა ალტერნატიულ ღონისძიებად 150 ათასი ლარის ღირებულების გირაოს გადახდაც შესთავაზა. მოსამართლემ მისი შუამდგომლობა არ გაითვალისწინა, მაგრამ განმარტა, რომ ადვოკატის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას შესაბამის ორგანოებს გააცნობს. სხდომაზე პროკურორმაც დასძინა, რომ საქმეზე შესაბამის უწყებას პროკურატურაც მიმართავს, თუმცა კატეგორიულად უარყო ინფორმაცია დაკავების უკანონობის შესახებ.
სხდომა სამ საათიანი შესვენების შემდეგ განახლდა, რადგან დაკავების კანონიერების სადავოობაზე მხარეებს შესაბამისი მასალები მოეგროვებინათ. მათ სხდომის განახლების შემდეგ მოწმეების ჩვენებები წარადგინეს. საბოლოოდ, მოსამართლემ დაადგინა, რომ ბრალდებულის მიმართ უკანონო მოქმედებებზე მხოლოდ დაცვის მხარის პოზიცია იკვეთება.
წინასასამართლო სხდომა საქმეზე ივლისში გაიმართება.
მკვლელობა სენაკში, გორის ქუჩაზე ორი დღის წინ მოხდა. ჩხუბში ათამდე მამაკაცი მონაწილეობდა, შედეგად, გარდაიცვალა ერთი, დაიჭრა 5 პირი.
განზრახ მკვლელობის ბრალდებით დაკავებულს, ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში, 15 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.