ზუგდიდის სტადიონის მშენებლობის ზედამხედველობა ბიუჯეტს 479 331 ლარი დაუჯდება
ზუგდიდში UEFA-ს მესამე კატეგორიის საფეხბურთო სტადიონის და სათადარიგო სტადიონის სამშენებლო სამუშაოების ზედამხედველობისთვის საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა 532 590 ლარი გამოყო. ამის შესახებ ინფორმაციას სახელმწიფო შესყიდვების ვებ გვერდზე ვკითხულობთ.
სატენდერო დოკუმენტის მიხედვით, გამარჯვებულმა კომპანიამ უნდა ჩაატაროს საპროექტო დოკუმენტაციის ყოვლისმომცველი და საფუძვლიანი შემოწმება/შეფასება, რაც ასევე ითვალისწინებს ადგილებზე ობიექტების ინსპექტირებას, რის შემდეგაც მოამზადებს წერილობით დასკვნას პროექტში შესატან ყველა საჭირო ცვლილებაზე ასეთის საჭიროების შემთხვევაში. მიმწოდებელი ვალდებულია გამოავლინოს საპროექტო დოკუმენტაციაში არსებული ხარვეზები და წერილობით აცნობოს ამის შესახებ შემსყიდველს ასეთის არსებობის შემთხვევაში.
როგორც ვებ გვერდზეა აღნიშნული, ტენდერში მონაწილეობა ერთადერთმა პრეტენდენტმა, შპს "სამეცნიერო, საპროექტო-ტექნოლოგიური საწარმო ინდუსტრიამ" მიიღო. მან მუნიციპალური განვითარების ფონდს 479 331 ლარი შესთავაზა. შესყიდვის ამ ეტაპზე, მხარეები ხელშეკრულებას ამზადებენ.
ცნობისთვის, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში "უეფას" მესამე კატეგორიის სტადიონს შპს "სფრინგ კონსტრაქშენი" 16 137 000 ლარად ააშენებს.
სტადიონის მშენებლობა 2015 წელს დაიწყო და მისი დასრულება 2017 წელს დაანონსდა. UEFA-ს სტანდარტებთან შეუსაბამობის გამო, მისი ექსპლუატაცია 2020 წლამდე გადაიდო, თუმცა ამ დროშიც ვერ მოხერხდა სამუშაოების დასრულება.
სამხარაულის ექსპერტიზის ბიუროს დასკვნის მიხედვით, სტადიონზე მწყობრიდანაა გამოსული ტრიბუნის პირველი ნაკვეთურის რკინაბეტონის კარკასი, გამაგრებითი სამუშაოები დღემდე დაუსრულებელია, რიგელებში ახალი ბზარები შეინიშნება, შიგნითა სივრცეები დანესტიანებულია.
ფოტო/ვიზუალიზაცია: შპს "კარკასი"