სოხუმში აცხადებენ, რომ ირაკლი ბებუას 30 მარტს გაათავისუფლებენ
საქართველოს მოქალაქე ირაკლი ბებუა, რომელიც 2020 წელს ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ ხელისუფლებამ დააკავა და ცხრა წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა, 2025 წლის 30 მარტს გათავისუფლდება. შესაბამის ინფორმაციას „ეხო კავკაზა“ ავრცელებს.
მათივე ცნობით, ამის შესახებ აფხაზეთის ე.წ შინაგან საქმეთა მინისტრმა რობერტ კიუტმა განაცხადა.
ამასთან, კიუტმა უარყო ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ბებუა ვადაზე ადრე დატოვებს საპატიმროს.
ცნობისთვის, 2024 წლის 21 ნოემბერს, ბებუას ბიძაშვილმა რადიო თავისუფლების ქართულ სამსახურს მარტში მისი შესაძლო გათავისუფლების შესახებ უთხრა.
ბებუას დე ფაქტო სასამართლომ "სახელმწიფო სიმბოლიკის შეურაცხყოფის", "სხვისი ქონების განზრახ დაზიანების" და "საბრძოლო მასალის უკანონოდ შენახვის" ბრალდებით 2020 წლის 7 დეკემბერს 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ის 2020 წლის 1-ელ ოქტომბერს დააკავეს.
მის მხარდასაჭერად სოლიდარობის აქცია თბილისში, პარლამენტის შენობის წინ და ზუგდიდის სკეიტ პარკში გაიმართა.
ცნობისთვის, 2024  წლის აგვისტოში, ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო სუს - მა გალის რაიონის სოფელ მეორე ოტობაიაში ე.წ. საზღვრის "უკანონო კვეთის ხელშეწყობისთვის" საქართველოს სამი მოქალაქე დააკავა. გარდა ამისა, უკანონო პატიმრობაშია საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე ქრისტინე თაკალანძე, მას ბრალად ედება "ჯაშუშობა" და ე.წ. უზენაესმა სასამართლომ 10 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა 2023 წლის 5 მაისს მიუსაჯა.