ირაკლი ბებუა შესაძლოა, 2025 წლის მარტში გაათავისუფლონ - მედია
საქართველოს მოქალაქე ირაკლი ბებუა, რომელიც ოკუპირებული აფხაზეთის "ხელისუფლებამ" 2020 წელს დააკავა და ცხრა წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა, შესაძლოა 2025 წლის მარტში გაათავისუფლონ. ამის შესახებ რადიო თავისუფლების ქართულ სამსახურს მისმა ბიძაშვილმა თამუნა ბებუამ განუცხადა.
თამუნა ბებუას თქმით, ირაკლი ბებუას ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა: მას ხერხემალი სტკივა, ციხეში ვერც დახმარებას უწევენ და ვერც მის მკურნალობას უზრუნველყოფენ.
ცნობისთვის, მიმდინარე წლის აგვისტოში, ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო სუს - მა გალის რაიონის სოფელ მეორე ოტობაიაში ე.წ. საზღვრის "უკანონო კვეთის ხელშეწყობისთვის" საქართველოს სამი მოქალაქე დააკავა.
გარდა ამისა, უკანონო პატიმრობაშია საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე ქრისტინე თაკალანძე, მას ბრალად ედება "ჯაშუშობა" და ე.წ. უზენაესმა სასამართლომ 10 წლითა და 6 თვით თავისუფლების აღკვეთა 2023 წლის 5 მაისს მიუსაჯა.
ირაკლი ბებუას დე ფაქტო სასამართლომ "სახელმწიფო სიმბოლიკის შეურაცხყოფის", "სხვისი ქონების განზრახ დაზიანების" და "საბრძოლო მასალის უკანონოდ შენახვის" ბრალდებით 2020 წლის 7 დეკემბერს 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ის 2020 წლის 1-ელ ოქტომბერს დააკავეს.
ბებუას მხარდასაჭერად სოლიდარობის აქცია თბილისში, პარლამენტის შენობის წინ და ზუგდიდის სკეიტ პარკში გაიმართა.
ამავე თემაზე:
სოხუმში ვარაუდობენ, რომ მოსკოვის მოთხოვნით, ირაკლი ბებუას გაათავისუფლებენ - მედია
თავისუფლება ირაკლი ბებუას - ზუგდიდში აქცია გაიმართა (ფოტო)
ირაკლი ბებუას მხარდასაჭერად სოლიდარობის აქცია გაიმართება
თეა ახვლედიანი: რწმენას გამოვთქვამ, რომ ირაკლი ბებუას და გენადი ბესტაევის გათავისუფლების საკითხი უახლოეს მომავალში გადაწყდება